Uprawa paulowni całorocznie w Polsce.

Siemanko. W moim ogrodzie paulownie królują od ponad dwunastu lat. Pierwsze lata po wysiewie oczywiście je okrywałem przeróżnymi oknami, budowałem budki itd. Po jakieś trzech latach uprawy nie okrywałem już nic. Wysiew nasion jest banalnie prosty. Zresztą w tym filmie macie co i jak.

Jak już wam wykiełkują z nasion i podrosną tak do 5cm, to śmiało możecie je rozsadzać.

Pierwszy rok uprawy polecał bym po rozsadzeniu i podrośnięciu zimować w chłodnej piwnicy. Temperatura najlepiej jak by nie przekraczała +7 stopni. Oczywiście paulownie zrzucą liście i zostaną same patyki i to nie jest powód do paniki 😉👍

Ogólnie wszystkie odmiany paulowni z nasion powinny wam kiełkować w ziemi do wysiewu. Przeważnie wysiewałem je na oknie południowym w domu, doniczka jak zawsze okryta folią aby woda nie odparowywała i była wilgotna. U mnie nawet bez problemu kiełkowały w czarno-ziemi, którą mam w ogrodzie.


Film o uprawie paulowni z nasion czy sadzonek macie w kolejnym filmie poniżej.

Posiadam w ogródku tez paulownie oxytree. Po wielu latach uprawy stwierdzam, że podobnie rosną paulownie omszone z nasion czy paulownie in vitro oxytree. Jedno co zauważyłem, to oxytree szybciej zawiązało pąki kwiatowe. Pąki kwiatowe są wytwarzane już w lato i jeśli nam się poszczęści i temperatura zimą nie spadnie poniżej -18, to możemy doczekać się kwitnącej paulowni już w maju. Tak paulownia przez zimę ma na sobie paki kwiatowe.

Więcej filmów z uprawy, wysiewu, przycinania, formowania itd znajdziecie w tym linku – https://www.youtube.com/c/stalewiak-ciekawe-ro%C5%9Bliny/search?query=paulownia

Kilka zdjęć z ogrodu.

Dodaj komentarz